Catholic-Hierarchy DC

René-François Cardinal Régnier

Deceased

Archbishop of Cambrai

Cardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1794BornSaint-Quentin-les-Beaurepaire
19 Dec 181824.4Ordained PriestPriest of Angers, France
24 Jun 184247.9SelectedBishop of Angoulême, France
22 Jul 184248.0ConfirmedBishop of Angoulême, France
25 Sep 184248.2Ordained BishopBishop of Angoulême, France
4 Oct 184248.2InstalledBishop of Angoulême, France
21 May 185055.8SelectedArchbishop of Cambrai, France
30 Sep 185056.2ConfirmedArchbishop of Cambrai, France
22 Dec 187379.4Elevated to Cardinal
4 May 187479.8AppointedCardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio
3 Jan 188186.5DiedArchbishop of Cambrai, France

MicroData Summary for René-François Régnier:
Cardinal René-François Régnier (born , died ) Archbishop of Cambrai

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 38.3 years
  • a cardinal for 7.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 175, and Page 53
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 187

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013