Catholic-Hierarchy DC

Archbishop André Louis Marie Pailler

Deceased

Archbishop Emeritus of Rouen, France


Events

DateAgeEventTitle
18 Nov 1912Born
22 Jul 193522.6Ordained PriestPriest of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
7 Apr 196047.3AppointedAuxiliary Bishop of Rouen, France
7 Apr 196047.3AppointedTitular Bishop of Adada
14 Jun 196047.5Ordained BishopTitular Bishop of Adada
19 May 196451.5AppointedCoadjutor Archbishop of Rouen, France
19 May 196451.5AppointedTitular Archbishop of Marcelliana
6 May 196855.4SucceededArchbishop of Rouen, France
6 May 198168.4ResignedArchbishop of Rouen, France
16 Aug 199481.7DiedArchbishop Emeritus of Rouen, France

MicroData Summary for André Louis Marie Pailler (VIAF: 213257431)
Archbishop André Louis Marie Pailler (born , died ) Archbishop Emeritus of Rouen

EventPlace
Birth PlaceHenvic, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained PriestSaint-Corentin, Cathedral, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained BishopSaint-Louis, Church, Brest, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Death PlacePlougastel-Daoulas, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Buried Place (Original)Henvic, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1960, Number 66
  • opd/c1/loc: AJ, 11 Feb 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Feb 2021

Quantcast