Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Mathurin Gourvès

Deceased

Bishop Emeritus of Vannes, France


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1929Born
28 Sep 195223.2Ordained DeaconDeacon of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
6 Apr 195323.8Ordained PriestPriest of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
19 Dec 199061.5AppointedCoadjutor Bishop of Vannes, France
24 Feb 199161.6Ordained BishopCoadjutor Bishop of Vannes, France
16 Nov 199162.4SucceededBishop of Vannes, France
28 Jun 200576.0RetiredBishop of Vannes, France
12 Aug 202091.1DiedBishop Emeritus of Vannes, France

MicroData Summary for François-Mathurin Gourvès
Bishop François-Mathurin Gourvès (born , died ) Bishop Emeritus of Vannes

EventPlace
Birth PlacePlougastel-Daoulas, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained DeaconMajor Seminary, Chapel, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained PriestMajor Seminary, Chapel, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained BishopSalle des Sports de Kercado, Vannes, Diocese of Vannes
Death PlaceHouse Saint-Joachim, Plumergat, Diocese of Vannes

  • a priest for 67.3 years
  • a bishop for 29.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 125, Number 11,310
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • d: CB, 12 Aug 2020
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 246, Necrology (back)
  • od/c01/loc: AJ, 11 Feb 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Feb 2021

Quantcast