Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Termier

Deceased

Bishop of Tarentaise


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1860BornChambéry
7 Jun 188424.3Ordained PriestPriest of Chambéry, France
29 Nov 191858.8AppointedBishop of Tarentaise, France
1 May 191959.2Ordained BishopBishop of Tarentaise, France
5 Apr 193878.2DiedBishop of Tarentaise, France

MicroData Summary for Louis Termier:
Bishop Louis Termier (born , died ) Bishop of Tarentaise

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013