Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antony Anandarayar

Deceased

Archbishop Emeritus of Pondicherry and Cuddalore, India


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1945Born
21 Dec 197126.4Ordained PriestPriest
2 Jan 199751.4AppointedBishop of Ootacamund, India
29 Jan 199751.5Ordained BishopBishop of Ootacamund, India
10 Jun 200458.8AppointedArchbishop of Pondicherry and Cuddalore, India
5 Jul 200458.9InstalledArchbishop of Pondicherry and Cuddalore, India
27 Jan 202175.5RetiredArchbishop of Pondicherry and Cuddalore, India
4 May 202175.7DiedArchbishop Emeritus of Pondicherry and Cuddalore, India

MicroData Summary for Antony Anandarayar
Archbishop Antony Anandarayar (born , died ) Archbishop Emeritus of Pondicherry and Cuddalore

EventPlace
Birth PlaceVaradarajanpet
Ordained BishopSaint Mary, Church, Ootacamund, Diocese of Ootacamund
Death PlaceSt. Thomas, Hospital, Chennai

  • a priest for 49.3 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Number 12,914
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 218, Deceased Cardinals (back)
  • r: Bollettino, 27 Jan 2021
  • d: CB, 4 May 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 5 May 2021

Quantcast