Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Eugène Rouanet, S.M.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Daloa


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1917BornMazamet, France
4 Jul 194830.6Ordained PriestPriest of Society of African Missions
4 Jul 195638.6AppointedBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
29 Nov 195639.0Ordained BishopBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
20 Nov 197558.0ResignedBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
4 Feb 201294.2DiedBishop Emeritus of Daloa, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Pierre-Eugène Rouanet:
Bishop Pierre-Eugène Rouanet S.M.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Daloa

  • a priest for 63.6 years
  • a bishop for 55.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 106
  • d: CB, 6 May 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013