Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrew James Louis Brennan

Deceased

Bishop Emeritus of Richmond, Virginia

Titular Bishop of Telmissus


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1877BornTowanda
17 Dec 190427.0Ordained PriestPriest of Scranton, Pennsylvania, USA
23 Feb 192345.2AppointedAuxiliary Bishop of Scranton, Pennsylvania, USA
23 Feb 192345.2AppointedTitular Bishop of Thapsus
15 Apr 192345.3Ordained BishopTitular Bishop of Thapsus
28 May 192648.5AppointedBishop of Richmond, Virginia, USA
16 Dec 192649.0InstalledBishop of Richmond, Virginia, USA
14 Apr 194567.3ResignedBishop of Richmond, Virginia, USA
14 Apr 194567.3AppointedTitular Bishop of Telmissus
23 May 195678.4DiedBishop Emeritus of Richmond, Virginia, USA

MicroData Summary for Andrew James Louis Brennan:
Bishop Andrew James Louis Brennan (born , died ) Bishop Emeritus of Richmond

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 33.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 118
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013