Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Hugh Ryan

Deceased

Archbishop of Omaha, Nebraska

Note/Previous Titular See: (Rector/Catholic University of America)


Events

DateAgeEventTitle
15 Dec 1886BornIndianapolis
5 Jun 190922.5Ordained PriestPriest
15 Aug 193346.7AppointedTitular Bishop of Modra
25 Oct 193346.9Ordained BishopTitular Bishop of Modra
3 Aug 193548.6AppointedBishop of Omaha, Nebraska, USA
28 Jul 194558.6AppointedArchbishop of Omaha, Nebraska, USA
23 Nov 194760.9DiedArchbishop of Omaha, Nebraska, USA

MicroData Summary for James Hugh Ryan:
Archbishop James Hugh Ryan (born , died ) Archbishop of Omaha

  • a priest for 38.5 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 72

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013