Catholic-Hierarchy DC

Giulio Cardinal Serafini

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva

President of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1867BornBolsena
6 Apr 189022.5Ordained PriestPriest of Orvieto, Italy
15 Apr 190739.5AppointedBishop of Pescia, Italy
26 May 190739.6Ordained BishopBishop of Pescia, Italy
16 Dec 190740.2AppointedTitular Bishop of Lampsacus
20 Oct 190841.0AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
21 Dec 191548.2AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
28 Oct 192356.0AppointedSecretary of the Congregation of the Council
30 Jun 193062.7Elevated to Cardinal
30 Jun 193062.7AppointedPresident of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law
3 Jul 193062.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva
4 Jul 193062.7AppointedPrefect of the Congregation of the Council
16 Jul 193870.8DiedPrefect of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Giulio Serafini:
Cardinal Giulio Serafini (born , died ) Prefect of Council

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 31.1 years
  • a cardinal for 8.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 217, and Page 302
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013