Catholic-Hierarchy DC

Domenico Cardinal Tardini

Deceased

Secretary of State

Cardinal-Priest of Sant’Apollinare alle Terme Neroniane-Alessandrine

Prefect of the Congregation of the Basilica of St. Peter

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
29 Feb 1888Born
23 Mar 191224.0Ordained DeaconDeacon of Roma {Rome}, Italy
20 Sep 191224.5Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
7 Jun 192941.2AppointedUnder Secretary of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
19 Dec 193547.8AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
16 Dec 193749.7AppointedSecretary of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
29 Nov 195264.7AppointedSecretary (Relations with States) of the Secretariat of State
29 Oct 195870.6AppointedPro-Secretary of the Secretariat of State
17 Nov 195870.7AppointedSecretary of State
17 Nov 195870.7AppointedPrefect of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
14 Dec 195870.7AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
15 Dec 195870.7Elevated to Cardinal
18 Dec 195870.8AppointedCardinal-Priest of Sant’Apollinare alle Terme Neroniane-Alessandrine
27 Dec 195870.8Ordained BishopTitular Archbishop of Laodicea in Syria
27 Dec 195870.8ResignedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
14 Nov 195971.7AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
14 Nov 195971.7AppointedPrefect of the Congregation of the Basilica of St. Peter
30 Jul 196173.4DiedSecretary of State

MicroData Summary for Domenico Tardini (VIAF: 105921)
Domenico Cardinal Tardini (born , died ) Secretary of State

EventPlace
Birth PlaceVia dei Sediari n.85, rione S. Eustachio, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained PriestRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)Carmelite, Monastery, Vetralla, Diocese of Viterbo e Tuscania, Italy

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 2.5 years
  • a cardinal for 2.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • xsta/x933: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 15, and Page 25, and Page 35
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Dec 1958

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.5, 5 Oct 2019; Data: 1 Dec 2019

Quantcast