Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Antonio Peteiro Freire, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tanger


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1936BornVilasantar, Spain
17 Mar 196225.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
2 Jul 198347.0AppointedArchbishop of Tanger, Morocco
24 Sep 198347.2Ordained BishopArchbishop of Tanger, Morocco
23 Mar 200568.7ResignedArchbishop of Tanger, Morocco
24 Mar 201073.7DiedArchbishop Emeritus of Tanger, Morocco

MicroData Summary for José Antonio Peteiro Freire:
Archbishop José Antonio Peteiro Freire O.F.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tanger

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 26.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013