Catholic-Hierarchy DC

Bishop François Xavier Arthur Florent Morilleau

Deceased

Bishop Emeritus of La Rochelle (-Saintes)


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1907BornLegé
29 Jun 193730.4Ordained PriestPriest of Nantes, France
5 May 195447.2AppointedCoadjutor Bishop of La Rochelle (-Saintes), France
5 May 195447.2AppointedTitular Bishop of Ancusa
24 Jun 195447.4Ordained BishopTitular Bishop of Ancusa
10 Aug 195548.5SucceededBishop of La Rochelle (-Saintes), France
23 Mar 196356.1ResignedBishop of La Rochelle (-Saintes), France
23 Mar 196356.1AppointedTitular Bishop of Colonia in Cappadocia
10 Dec 197063.8ResignedTitular Bishop of Colonia in Cappadocia
25 Jun 199689.4DiedBishop Emeritus of La Rochelle (-Saintes), France

MicroData Summary for François Xavier Arthur Florent Morilleau:
Bishop François Xavier Arthur Florent Morilleau (born , died ) Bishop Emeritus of La Rochelle (-Saintes)

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 42.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013