Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Auguste-Antoine-Marie Guichet, M.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tarawa and Nauru, Kiribati


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1915BornSaint-Hilaire-de-Clisson, France
24 Mar 194631.2Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
19 Jul 196146.5AppointedVicar Apostolic of Gilbert Islands {Isole Gilbert}, Kiribati, Pacific (Oceania)
19 Jul 196146.5AppointedTitular Bishop of Stectorium
18 Nov 196146.8Ordained BishopTitular Bishop of Stectorium
21 Jun 196651.4AppointedBishop of Tarawa, Kiribati, Pacific (Oceania)
15 Nov 197863.8ResignedBishop of Tarawa, Kiribati, Pacific (Oceania)
3 Oct 199782.7DiedBishop Emeritus of Tarawa and Nauru, Kiribati, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Pierre-Auguste-Antoine-Marie Guichet:
Bishop Pierre-Auguste-Antoine-Marie Guichet M.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Tarawa and Nauru

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013