Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Louis-Marie Kervèadou

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Brieuc (-Tréguier)


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1910BornGuiscriff
25 Jul 193424.2Ordained PriestPriest of Vannes, France
19 Jan 196150.7AppointedBishop of Saint-Brieuc (-Tréguier), France
6 Mar 196150.8Ordained BishopBishop of Saint-Brieuc (-Tréguier), France
2 Oct 197666.4ResignedBishop of Saint-Brieuc (-Tréguier), France
8 Jan 198372.7DiedBishop Emeritus of Saint-Brieuc (-Tréguier), France

MicroData Summary for François-Louis-Marie Kervèadou:
Bishop François-Louis-Marie Kervèadou (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Brieuc (-Tréguier)

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013