Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Chevrier

Deceased

Bishop Emeritus of Cahors

Titular Bishop of Aquae Albae in Byzacena


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1886BornParis
29 Jun 190922.6Ordained PriestPriest
24 Sep 194154.8AppointedBishop of Cahors, France
21 Nov 194155.0Ordained BishopBishop of Cahors, France
21 Aug 196275.7RetiredBishop of Cahors, France
21 Aug 196275.7AppointedTitular Bishop of Aquae Albae in Byzacena
4 Oct 196881.8DiedBishop Emeritus of Cahors, France

MicroData Summary for Paul Chevrier:
Bishop Paul Chevrier (born , died ) Bishop Emeritus of Cahors

  • a priest for 59.2 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015