Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste-Marie Budes de Guébriant, M.E.P. †

Deceased

Superior General of La Société des Missions Etrangères

Titular Archbishop of Marcianopolis


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1860BornParis, France
Sep 188322.7ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
5 Jul 188524.6Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
12 Aug 191049.7AppointedVicar Apostolic of Kienchang, China
12 Aug 191049.7AppointedTitular Bishop of Euroea in Epiro
20 Nov 191049.9Ordained BishopTitular Bishop of Euroea in Epiro
28 Apr 191655.4AppointedVicar Apostolic of Canton [Guangzhou], China
192160.1ResignedVicar Apostolic of Canton [Guangzhou], China
21 Mar 192160.3AppointedSuperior General of La Société des Missions Etrangères
10 Dec 192161.0AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
6 Mar 193574.2DiedSuperior General of La Société des Missions Etrangères

MicroData Summary for Jean-Baptiste-Marie Budes de Guébriant:
Bishop Jean-Baptiste-Marie Budes de Guébriant M.E.P. (born , died ) Superior General of La Société des Missions Etrangères

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 24.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 74
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 169

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013