Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Pizzardo

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation of Seminaries and Universities

Cardinal-Bishop of Albano


Events

DateAgeEventTitle
13 Jul 1877BornSavona
19 Sep 190326.1Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
8 Jun 192951.9AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
28 Mar 193052.7AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
28 Mar 193052.7AppointedPresident of the Roman Curia - Other
22 Apr 193052.7AppointedTitular Archbishop of Nicaea
27 Apr 193052.7Ordained BishopTitular Archbishop of Nicaea
13 Dec 193760.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via Lata
13 Dec 193760.4Elevated to Cardinal
14 Mar 193961.6AppointedPrefect of the Congregation of Seminaries and Universities
21 Jun 194870.9AppointedCardinal-Bishop of Albano
21 Jun 194870.9AppointedBishop of Albano, Italy
16 Feb 195173.5AppointedSecretary of the Congregation of the Holy Office
12 Oct 195982.2ResignedSecretary of the Congregation of the Holy Office
17 Nov 196689.3ResignedBishop of Albano, Italy
13 Jan 196890.5RetiredPrefect of the Congregation of Seminaries and Universities
1 Aug 197093.0DiedPrefect Emeritus of the Congregation of Seminaries and Universities

MicroData Summary for Giuseppe Pizzardo:
Giuseppe Cardinal Pizzardo (born , died ) Prefect Emeritus of Seminaries and Universities

  • a priest for 66.8 years
  • a bishop for 40.2 years
  • a cardinal for 32.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014