Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Ettorre

Deceased

Bishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino


Events

DateAgeEventTitle
7 Jul 1882BornLeonessa
4 Dec 190422.4Ordained PriestPriest
19 Nov 193654.4AppointedAuxiliary Bishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
19 Nov 193654.4AppointedTitular Bishop of Sela
14 Jan 193754.5Ordained BishopTitular Bishop of Sela
1 Jul 194058.0AppointedBishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino, Italy
31 Oct 194361.3DiedBishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino, Italy

MicroData Summary for Domenico Ettorre:
Bishop Domenico Ettorre (born , died ) Bishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino

  • a priest for 38.9 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1937, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013