Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Saverio Ritter

Deceased

Official of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Aegina


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1884BornChiavenna
9 Sep 190622.6Ordained PriestPriest
5 Aug 193551.5AppointedTitular Archbishop of Aegina
5 Aug 193551.5AppointedApostolic Nuncio to Czechoslovakia
11 Aug 193551.5Ordained BishopTitular Archbishop of Aegina
11 Aug 194662.5AppointedApostolic Internuncio to Czechoslovakia
195065.9AppointedOfficial of the Secretariat of State
21 Apr 195167.2DiedOfficial of the Secretariat of State

MicroData Summary for Saverio Ritter:
Archbishop Saverio Ritter (born , died ) Official of State

  • a priest for 44.6 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013