Catholic-Hierarchy DC

Alfredo Cardinal Ottaviani

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Doctrine of the Faith

Cardinal-Priest of Santa Maria in Domnica


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1890BornRoma, Italy
18 Mar 191625.4Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
12 Jan 195362.2Elevated to Cardinal
12 Jan 195362.2AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Domnica
15 Jan 195362.2AppointedPro-Secretary of the Congregation of the Holy Office
7 Nov 195969.0AppointedSecretary of the Congregation of the Holy Office
5 Apr 196271.4AppointedTitular Archbishop of Berrhoea
19 Apr 196271.5Ordained BishopTitular Archbishop of Berrhoea
19 Apr 196271.5ResignedTitular Archbishop of Berrhoea
9 Feb 196675.3AppointedPro-Prefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith
26 Jun 196776.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Domnica
8 Jan 196877.2RetiredPro-Prefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith
3 Aug 197988.8DiedPrefect Emeritus of the Congregation for the Doctrine of the Faith

MicroData Summary for Alfredo Ottaviani:
Cardinal Alfredo Ottaviani (born , died ) Prefect Emeritus of Doctrine of the Faith

  • a priest for 63.4 years
  • a bishop for 17.3 years
  • a cardinal for 26.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1962, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013