Catholic-Hierarchy DC

Bishop Oreste Rauzi

Deceased

Auxiliary Bishop of Trento

Titular Bishop of Argos


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1888BornBrez
28 Oct 191325.8Ordained PriestPriest of Trento, Italy
17 Jun 193951.4AppointedAuxiliary Bishop of Trento, Italy
17 Jun 193951.4AppointedTitular Bishop of Argos
30 Jul 193951.6Ordained BishopTitular Bishop of Argos
2 Feb 197385.1DiedAuxiliary Bishop of Trento, Italy

MicroData Summary for Oreste Rauzi:
Bishop Oreste Rauzi (born , died ) Auxiliary Bishop of Trento

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 33.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013