Catholic-Hierarchy DC

Bishop Christophe-Louis Légasse

Deceased

Bishop of Périgueux (-Sarlat)


Events

DateAgeEventTitle
25 Aug 1859BornBassussarry
13 Jul 188424.9Ordained PriestPriest of Bayonne (-Lescar e Oloron), France
14 Nov 189940.2AppointedPrefect of Iles Saint-Pierre et Miquelon
6 Dec 191556.3AppointedBishop of Oran, Algeria
22 Feb 191656.5Ordained BishopBishop of Oran, Algeria
13 Aug 192061.0AppointedBishop of Périgueux (-Sarlat), France
30 Jul 193171.9DiedBishop of Périgueux (-Sarlat), France

MicroData Summary for Christophe-Louis Légasse:
Bishop Christophe-Louis Légasse (born , died ) Bishop of Périgueux (-Sarlat)

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 15.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • bd: CB, 23 Dec 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013