Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Francis Rayappa

Deceased

Bishop Emeritus of Kumbakonam

Titular Bishop of Arabissus


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1882BornKottaipalayam
23 Dec 191129.4Ordained PriestPriest
24 Feb 193148.6AppointedBishop of Kumbakonam, India
29 Jun 193148.9Ordained BishopBishop of Kumbakonam, India
20 Sep 195472.1ResignedBishop of Kumbakonam, India
20 Sep 195472.1AppointedTitular Bishop of Arabissus
27 Apr 197390.7DiedBishop Emeritus of Kumbakonam, India

MicroData Summary for Peter Francis Rayappa:
Bishop Peter Francis Rayappa (born , died ) Bishop Emeritus of Kumbakonam

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 41.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1974
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013