Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mathew Cheriankunnel, P.I.M.E.

Bishop Emeritus of Kurnool


Events

DateAgeEventTitle
23 Sep 1930 BornKadayanicad
28 Apr 196231.6Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
31 May 197645.7AppointedBishop of Nalgonda, India
3 May 197746.6Ordained BishopBishop of Nalgonda, India
22 Dec 198656.2AppointedCoadjutor Bishop of Kurnool, India
18 Jan 198857.3SucceededBishop of Kurnool, India
16 Jul 199160.8ResignedBishop of Kurnool, India

MicroData Summary for Mathew Cheriankunnel:
Bishop Mathew Cheriankunnel P.I.M.E. (born ) Bishop Emeritus of Kurnool

Please contact the Bishop through the Diocese of Kurnool.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013