Catholic-Hierarchy DC

Pierre Marie Joseph Cardinal Veuillot

Deceased

Archbishop of Paris

Cardinal-Priest of San Luigi dei Francesi

Bishop of France, Faithful of Eastern Rites


Events

DateAgeEventTitle
5 Jan 1913BornParis
26 Mar 193926.2Ordained PriestPriest of Paris, France
7 Jun 195946.4AppointedBishop of Angers, France
1 Jul 195946.5Ordained BishopBishop of Angers, France
12 Jun 196148.4AppointedCoadjutor Archbishop of Paris, France
12 Jun 196148.4AppointedTitular Archbishop of Constantia in Thracia
1 Dec 196653.9SucceededArchbishop of Paris, France
1 Dec 196653.9AppointedBishop of France, Military
1 Dec 196653.9AppointedBishop of France, Faithful of Eastern Rites
15 Apr 196754.3ResignedBishop of France, Military
26 Jun 196754.5Elevated to Cardinal
26 Jun 196754.5AppointedCardinal-Priest of San Luigi dei Francesi
14 Feb 196855.1DiedArchbishop of Paris, France

MicroData Summary for Pierre Marie Joseph Veuillot:
Cardinal Pierre Marie Joseph Veuillot (born , died ) Archbishop of Paris

  • a priest for 28.9 years
  • a bishop for 8.6 years
  • a cardinal for .6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013