Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe (Josip) Uhac

Deceased

Secretary of the Congregation for the Evangelization of Peoples

Titular Archbishop of Tharros


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1924BornBrsec, Yugoslavia
16 Apr 194924.7Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
23 Jun 197045.9AppointedTitular Archbishop of Tharros
23 Jun 197045.9AppointedApostolic Pro-Nuncio to Pakistan
5 Sep 197046.1Ordained BishopTitular Archbishop of Tharros
7 Oct 197652.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Cameroun
7 Oct 197652.2AppointedApostolic Delegate to Equatorial Guinea
15 Jan 197752.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Gabon
3 Jun 198156.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Congo, Democratic Republic of
3 Aug 198460.0AppointedApostolic Nuncio to Germany
21 Jun 199166.9AppointedSecretary of the Congregation for the Evangelization of Peoples
18 Jan 199873.4DiedSecretary of the Congregation for the Evangelization of Peoples
21 Feb 199873.5Elevated to CardinalDied Before Publication

MicroData Summary for Giuseppe (Josip) Uhac:
Archbishop Giuseppe (Josip) Uhac (born , died ) Secretary of Evangelization of Peoples

  • a priest for 48.7 years
  • a bishop for 27.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014