Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dragutin Nežic

Deceased

Bishop Emeritus of Poreč i Pula, Croatia

Note/Previous Titular See: (AA of Croatian area)


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1908Born
7 Sep 193022.6Ordained PriestPriest
21 May 195042.3AppointedApostolic Administrator of Poreč i Pula, Croatia
21 May 195042.3AppointedTitular Bishop of Pomaria
21 May 195042.3AppointedApostolic Administrator of Trieste e Capodistria (Trst i Koper), Italy
23 Jul 195042.4Ordained BishopTitular Bishop of Pomaria
15 Jun 196052.3AppointedBishop of Poreč i Pula, Croatia
17 Oct 197769.7CeasedApostolic Administrator of Trieste e Capodistria (Trst i Koper), Italy
27 Jan 198475.9RetiredBishop of Poreč i Pula, Croatia
30 Jan 199587.0DiedBishop Emeritus of Poreč i Pula, Croatia

MicroData Summary for Dragutin Nežic
Bishop Dragutin Nežic (born , died ) Bishop Emeritus of Poreč i Pula

EventPlace
Birth PlaceDonja Rijeka
Ordained BishopSt. Nicholas, Church, Pazin
Death PlacePula, Diocese of Poreč i Pula

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 44.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1950, Number 52
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 32, Number 1,806
  • t250: CB, 17 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 18 Jun 2020

Quantcast