Catholic-Hierarchy DC

Adolfo Antonio Cardinal Suárez Rivera

Deceased

Archbishop Emeritus of Monterrey, Nuevo León

Cardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1927BornSan Cristóbal de las Casas
8 Mar 195225.1Ordained PriestPriest of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas), México
14 May 197144.3AppointedBishop of Tepic, Nayarit, México
15 Aug 197144.5Ordained BishopBishop of Tepic, Nayarit, México
8 May 198053.3AppointedBishop of Tlalnepantla, México, México
28 Jun 198053.4InstalledBishop of Tlalnepantla, México, México
8 Nov 198356.8AppointedArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
12 Jan 198457.0InstalledArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
26 Nov 199467.8Elevated to Cardinal
26 Nov 199467.8AppointedCardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario
25 Jan 200376.0RetiredArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
22 Mar 200881.2DiedArchbishop Emeritus of Monterrey, Nuevo León, México

MicroData Summary for Adolfo Antonio Suárez Rivera
Adolfo Antonio Cardinal Suárez Rivera (born , died ) Archbishop Emeritus of Monterrey

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 36.6 years
  • a cardinal for 13.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 193, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 May 2016