Catholic-Hierarchy DC

José Cardinal Salazar López

Deceased

Archbishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco

Cardinal-Priest of Santa Emerenziana a Tor Fiorenza


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1910BornAmeca
26 May 193424.4Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
22 May 196151.4AppointedCoadjutor Bishop of Zamora, Michoacán, México
22 May 196151.4AppointedTitular Bishop of Prusias ad Hypium
20 Aug 196151.6Ordained BishopTitular Bishop of Prusias ad Hypium
15 Sep 196757.7SucceededBishop of Zamora, Michoacán, México
21 Feb 197060.1AppointedArchbishop of Guadalajara, Jalisco, México
1 Mar 197060.1InstalledArchbishop of Guadalajara, Jalisco, México
5 Mar 197363.1Elevated to Cardinal
5 Mar 197363.1AppointedCardinal-Priest of Santa Emerenziana a Tor Fiorenza
15 May 198777.3RetiredArchbishop of Guadalajara, Jalisco, México
9 Jul 199181.5DiedArchbishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco, México

MicroData Summary for José Salazar López:
José Cardinal Salazar López (born , died ) Archbishop Emeritus of Guadalajara

  • a priest for 57.1 years
  • a bishop for 29.9 years
  • a cardinal for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • c3+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 127

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Jun 2014