Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymundo López Mateos, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ciudad Victoria, Tamaulipas


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1932BornAngangueo
1 Jan 194916.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
4 Jun 195523.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
20 Dec 198553.8AppointedBishop of Ciudad Victoria, Tamaulipas, México
29 Jan 198653.9Ordained BishopBishop of Ciudad Victoria, Tamaulipas, México
3 Nov 199462.7ResignedBishop of Ciudad Victoria, Tamaulipas, México
3 Apr 200068.1DiedBishop Emeritus of Ciudad Victoria, Tamaulipas, México

MicroData Summary for Raymundo López Mateos:
Bishop Raymundo López Mateos O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Ciudad Victoria

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 14.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013