Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Eusebius Mea Kaiuea, M.S.C.

Bishop Emeritus of Tarawa and Nauru, Kiribati, Pacific (Oceania)


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1939 Born
18 Jan 196929.0Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
15 Nov 197838.9AppointedBishop of Tarawa, Nauru and Funafuti, Kiribati, Pacific (Oceania)
10 Feb 197939.1Ordained BishopBishop of Tarawa, Nauru and Funafuti, Kiribati, Pacific (Oceania)
29 Jun 202080.5RetiredBishop of Tarawa and Nauru, Kiribati, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Paul Eusebius Mea Kaiuea
Bishop Paul Eusebius Mea Kaiuea M.S.C. (born ) Bishop Emeritus of Tarawa and Nauru

EventPlace
Birth PlaceNuku Beru
Ordained BishopTarawa, Diocese of Tarawa, Nauru and Funafuti, Kiribati

Please contact the Bishop through the Diocese of Tarawa and Nauru.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 29 Jun 2020
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 54, Number 3,892

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 13 Jul 2020

Quantcast