Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignazio Ghiurekian

Deceased

Titular Archbishop of Traianopolis in Rhodope


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1833BornTrebisonda
8 May 187744.2AppointedTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope
20 May 187744.3Ordained BishopTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope
3 Dec 192188.8DiedTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope

MicroData Summary for Ignazio Ghiurekian:
Archbishop Ignazio Ghiurekian (born , died ) Titular Archbishop of Traianopolis in Rhodope

  • a bishop for 44.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1919
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 560
  • ob/c2: CB, 7 May 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013