Catholic-Hierarchy DC

Bishop St. Daniele Comboni, F.S.C.J. †

Deceased

Vicar Apostolic of Central Africa {Africa Centrale}

Titular Bishop of Claudiopolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1831BornLimone sul Garda, Italy
17 Dec 185423.7Ordained DeaconDeacon of Verona, Italy
31 Dec 185423.7Ordained PriestPriest of Verona, Italy
26 May 187241.1AppointedPro-Vicar Apostolic of Central Africa {Africa Centrale}, Sudan
31 Jul 187746.3AppointedVicar Apostolic of Central Africa {Africa Centrale}, Sudan
31 Jul 187746.3AppointedTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
12 Aug 187746.4Ordained BishopTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
10 Oct 188150.5DiedVicar Apostolic of Central Africa {Africa Centrale}, Sudan
17 Mar 1996Beatified
5 Oct 2003Canonized

MicroData Summary for St. Daniele Comboni:
Bishop St. Daniele Comboni F.S.C.J. (born , died ) Vicar Apostolic of Central Africa {Africa Centrale}

  • a priest for 26.7 years
  • a bishop for 4.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/beat: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 209
  • od/c0: CB, 12 Sep 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015