Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Luigi Piavi (Biavi), O.F.M. †

Deceased

Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1833BornRavenna, Italy
185521.8Ordained PriestPriest
14 Nov 187643.7AppointedTitular Archbishop of Siunia
14 Nov 187643.7AppointedApostolic Delegate to Syria
14 Nov 187643.7AppointedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
26 Nov 187643.7Ordained BishopTitular Archbishop of Siunia
28 Aug 188956.4AppointedPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
24 Jan 190571.9DiedPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Luigi Piavi (Biavi):
Patriarch Luigi Piavi (Biavi) O.F.M. (born , died ) Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}

  • a priest for 50.1 years
  • a bishop for 28.2 years

Source(s):
  • b: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 306, and Page 522

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013