Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Bugliari

Deceased

Titular Bishop of Dausara


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1813BornSofia di Epiro
10 Sep 187562.5AppointedTitular Bishop of Dausara
7 Nov 187562.7Ordained BishopTitular Bishop of Dausara
1 Sep 188875.5DiedTitular Bishop of Dausara

MicroData Summary for Giuseppe Bugliari:
Bishop Giuseppe Bugliari (born , died ) Titular Bishop of Dausara

  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 239

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013