Catholic-Hierarchy DC

Bishop André-Jean-François Defebvre, C.M. †

Deceased

Bishop of Ningbo [Ningpo]


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1886BornTourcoing, France
190316.5ProfessedMember of Congregation of the Mission
3 Jul 191024.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
14 Dec 192640.5AppointedVicar Apostolic of Ningpo [Ningbo], China
23 Dec 192640.5AppointedTitular Bishop of Gibba
1 May 192740.9Ordained BishopTitular Bishop of Gibba
11 Apr 194659.8AppointedBishop of Ningbo [Ningpo], China
195063.5AppointedApostolic Administrator of Yongjia/Wenzhou [Yungkia], China
195164.5ResignedApostolic Administrator of Yongjia/Wenzhou [Yungkia], China
7 Apr 196780.8DiedBishop of Ningbo [Ningpo], China

MicroData Summary for André-Jean-François Defebvre:
Bishop André-Jean-François Defebvre C.M. (born , died ) Bishop of Ningbo [Ningpo]

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 39.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • c3+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 20

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013