Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Bergan Misner, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Yükiang [Yujiang]

Titular Bishop of Myrica


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1891BornPeoria, IL, USA
191119.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
23 Feb 191928.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
10 Dec 193443.9AppointedVicar Apostolic of Yükiang [Yujiang], China
10 Dec 193443.9AppointedTitular Bishop of Myrica
25 Mar 193544.2Ordained BishopTitular Bishop of Myrica
3 Nov 193847.8DiedVicar Apostolic of Yükiang [Yujiang], China

MicroData Summary for Paul Bergan Misner:
Bishop Paul Bergan Misner C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Yükiang [Yujiang]

  • a priest for 19.7 years
  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013