Catholic-Hierarchy DC

Bishop William Charles Quinn, C.M. †

Deceased

Bishop of Yujiang [Yükiang], China


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1905Born
192317.0ProfessedMember of Congregation of the Mission
11 Oct 193125.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
28 May 194034.4AppointedVicar Apostolic of Yükiang [Yujiang], China
28 May 194034.4AppointedTitular Bishop of Halicarnassus
3 Oct 194034.7Ordained BishopTitular Bishop of Halicarnassus
11 Apr 194640.3AppointedBishop of Yujiang [Yükiang], China
12 Mar 196054.2DiedBishop of Yujiang [Yükiang], China

MicroData Summary for William Charles Quinn
Bishop William Charles Quinn C.M. (born , died ) Bishop of Yujiang [Yükiang]

EventPlace
Birth PlaceSavanah, CA, Diocese of Monterey-Los Angeles, California, USA
Ordained BishopYukiang
Death PlaceDenver, Archdiocese of Denver, Colorado, USA

  • a priest for 28.4 years
  • a bishop for 19.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1940, Number 61
  • b: Bishops-In-China.com, 20 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast