Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Pierre-Dominique Zévaco, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tôlagnaro, Madagascar


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1925Born
5 Oct 195833.1Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Mission
29 Jun 195933.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
26 Sep 196843.1AppointedBishop of Fort-Dauphin, Madagascar
12 Jan 196943.4Ordained BishopBishop of Fort-Dauphin, Madagascar
24 Apr 200175.7RetiredBishop of Tôlagnaro, Madagascar
25 Jul 201791.9DiedBishop Emeritus of Tôlagnaro, Madagascar

MicroData Summary for Jean-Pierre-Dominique Zévaco (VIAF: 100342719)
Bishop Jean-Pierre-Dominique Zévaco C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Tôlagnaro

EventPlace
Birth PlaceVico, Diocese of Ajaccio, France
Ordained DeaconLazarists Fathers, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestLazarists Fathers, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopCathedral, Fort-Dauphin, Diocese of Fort-Dauphin
Death PlaceFianarantsoa, Archdiocese of Fianarantsoa

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 48.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 26 Jul 2017
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Necrology (back)
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 12 Jul 2018

Quantcast