Catholic-Hierarchy DC

Archbishop László Dankó

Deceased

Archbishop of Kalocsa-Kecskemét


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1939BornSzarvas
16 Jun 196324.2Ordained PriestPriest
3 Mar 198747.9AppointedApostolic Administrator of Kalocsa, Hungary
3 Mar 198747.9AppointedTitular Bishop of Midila
2 May 198748.0Ordained BishopTitular Bishop of Midila
5 Jun 198748.1AppointedArchbishop of Kalocsa, Hungary
25 Jun 199960.2DiedArchbishop of Kalocsa-Kecskemét, Hungary

MicroData Summary for László Dankó:
Archbishop László Dankó (born , died ) Archbishop of Kalocsa-Kecskemét

  • a priest for 36.0 years
  • a bishop for 12.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013