Catholic-Hierarchy DC

Bishop István Ács, O.S.P.P.E. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Eger

Titular Bishop of Menefessi


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1935BornRátka
14 Jun 195924.2Ordained PriestPriest of Order of Saint Paul the First Hermit
23 Dec 198853.7AppointedAuxiliary Bishop of Eger, Hungary
23 Dec 198853.7AppointedTitular Bishop of Menefessi
11 Feb 198953.8Ordained BishopTitular Bishop of Menefessi
27 Mar 199357.9DiedAuxiliary Bishop of Eger, Hungary

MicroData Summary for István Ács:
Bishop István Ács O.S.P.P.E. (born , died ) Auxiliary Bishop of Eger

  • a priest for 33.8 years
  • a bishop for 4.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 114, Number 10,137
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013