Catholic-Hierarchy DC

Edward Idris Cardinal Cassidy

President Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

Cardinal-Priest of Santa Maria in Via Lata


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1924 BornSydney, Australia
23 Jul 194925.0Ordained PriestPriest of Wagga Wagga, Australia
27 Oct 197046.3AppointedTitular Archbishop of Amantia
27 Oct 197046.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to China
15 Nov 197046.4Ordained BishopTitular Archbishop of Amantia
31 Jan 197348.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Bangladesh
25 Mar 197954.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Lesotho
25 Mar 197954.7AppointedApostolic Delegate to South Africa
6 Nov 198460.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to Netherlands
23 Mar 198863.7AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
12 Dec 198965.4AppointedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
28 Jun 199167.0AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
28 Jun 199167.0Elevated to Cardinal
3 Mar 200176.7RetiredPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
26 Feb 200277.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via Lata

MicroData Summary for Edward Idris Cassidy:
Edward Idris Cardinal Cassidy (born ) President Emeritus of Promoting Christian Unity

Please contact the Cardinal through the Pontifical Council for Promoting Christian Unity.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Apr 2014