Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ramón Benito de La Rosa y Carpio

Archbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1939 BornHigüey
23 Jan 196525.3Ordained PriestPriest
2 Dec 198849.2AppointedAuxiliary Bishop of Santo Domingo, Dominican Republic
2 Dec 198849.2AppointedTitular Bishop of Cerbali
6 Jan 198949.2Ordained BishopTitular Bishop of Cerbali
25 Mar 199555.5AppointedBishop of Nuestra Señora de la Altagracia en Higüey, Dominican Republic
16 Jul 200363.8AppointedArchbishop of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
23 Feb 201575.4RetiredArchbishop of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic

MicroData Summary for Ramón Benito de La Rosa y Carpio:
Archbishop Ramón Benito de La Rosa y Carpio (born ) Archbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Santiago de los Caballeros.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Number 10,030
  • r: Bollettino, 23 Feb 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 23 Feb 2015