Catholic-Hierarchy DC

Pier Luigi Cardinal Carafa (Jr.)

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1677BornNapoli, Italy
22 Jan 171335.5Ordained DeaconDeacon
19 Feb 171335.6Ordained PriestPriest
27 Mar 171335.7AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
2 Apr 171335.7Ordained BishopTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
5 Sep 171336.1AppointedApostolic Nuncio to Florence (Tuscany), Italy
2 Apr 171739.7AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
Jun 1717³39.9ResignedApostolic Nuncio to Florence (Tuscany), Italy
Nov 1724³47.3AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
20 Sep 172851.2Elevated to Cardinal
15 Nov 172851.3InstalledCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
16 Dec 173760.4AppointedCardinal-Priest of Santa Prisca
16 Sep 174063.1AppointedCardinal-Bishop of Albano
15 Nov 175174.3AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
9 Apr 175375.7AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
15 Dec 175578.4DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Pier Luigi Carafa (Jr.) (VIAF: 90259427)
Pier Luigi Cardinal Carafa (Jr.) (born , died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 42.7 years
  • a cardinal for 27.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 20 Sep 1728
  • ob/c2: CB, 9 Jul 2013
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1713, Number 5
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 238, and Page 269

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Nov 2016