Catholic-Hierarchy DC

Ignazio Giovanni Cardinal Cadolini

Deceased

Archbishop of Ferrara

Cardinal-Priest of Santa Susanna


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1794BornCremona
11 May 181823.5Ordained DeaconDeacon
30 May 181823.6Ordained PriestPriest
3 Jul 182631.7AppointedBishop of Cervia, Italy
29 Oct 182632.0Ordained BishopBishop of Cervia, Italy
30 Sep 183136.9AppointedBishop of Foligno, Italy
17 Dec 183238.1AppointedArchbishop of Spoleto, Italy
12 Feb 183843.3AppointedTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne
12 Feb 183843.3AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
27 Jan 184348.2Elevated to Cardinal
30 Jan 184348.2AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
30 Jan 184348.2AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
11 Apr 185055.4DiedArchbishop of Ferrara, Italy

MicroData Summary for Ignazio Giovanni Cadolini:
Cardinal Ignazio Giovanni Cadolini (born , died ) Archbishop of Ferrara

  • a priest for 31.9 years
  • a bishop for 23.5 years
  • a cardinal for 7.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 146, and Page 184
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 27 Jun 1843
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 194, and Page 199
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 352
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 144, Number 783

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 27 Oct 2013