Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Giustiniani

Deceased

Prefect of the Roman Curia - Other

Cardinal-Bishop of Albano

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
29 Dec 1769BornRome
21 Dec 181646.9Ordained PriestPriest
14 Apr 181747.2AppointedTitular Archbishop of Tyrus
14 Apr 181747.2AppointedApostolic Nuncio to Spain
20 Apr 181747.3Ordained BishopTitular Archbishop of Tyrus
13 Mar 182656.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Imola, Italy
2 Oct 182656.7Elevated to Cardinal
2 Oct 182656.7AppointedCardinal-Priest of Santi Marcellino e Pietro
16 Dec 183262.9ResignedBishop of Imola, Italy
21 Nov 183464.8AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
1 Jul 183767.5AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
2 Oct 183767.7AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
22 Nov 183969.8AppointedCardinal-Bishop of Albano
24 Feb 184373.1DiedPrefect of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Giacomo Giustiniani:
Giacomo Cardinal Giustiniani (born , died ) Prefect of Roman Curia - Other

  • a priest for 26.1 years
  • a bishop for 25.8 years
  • a cardinal for 16.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 223, and Page 382
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 2 Oct 1826

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015