Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Spanedda

Deceased

Archbishop Emeritus of Oristano


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1910BornPloaghe
15 Aug 193424.2Ordained PriestPriest of Sassari, Italy
23 Dec 195646.5AppointedBishop of Bosa, Italy
17 Mar 195746.7Ordained BishopBishop of Bosa, Italy
18 Mar 197261.7AppointedBishop of Alghero, Italy
17 Mar 197968.7AppointedArchbishop of Oristano, Italy
30 Nov 198575.4RetiredArchbishop of Oristano, Italy
15 Jul 200191.1DiedArchbishop Emeritus of Oristano, Italy

MicroData Summary for Francesco Spanedda:
Archbishop Francesco Spanedda (born , died ) Archbishop Emeritus of Oristano

  • a priest for 66.9 years
  • a bishop for 44.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013