Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Norberto Perini

Deceased

Archbishop Emeritus of Fermo


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1888BornCarpiano
7 Jul 191224.1Ordained PriestPriest
22 Oct 194153.4AppointedArchbishop of Fermo, Italy
30 Nov 194153.5Ordained BishopArchbishop of Fermo, Italy
21 Jun 197688.0RetiredArchbishop of Fermo, Italy
9 Dec 197789.5DiedArchbishop Emeritus of Fermo, Italy

MicroData Summary for Norberto Perini:
Archbishop Norberto Perini (born , died ) Archbishop Emeritus of Fermo

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 36.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013