Catholic-Hierarchy DC

Sergio Cardinal Sebastiani

President Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See

Cardinal-Priest of Sant’Eustachio


Events

DateAgeEventTitle
11 Apr 1931 BornMontemonaco, Italy
15 Jul 195625.3Ordained PriestPriest
27 Sep 197645.5AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Mauretania
27 Sep 197645.5AppointedApostolic Pro-Nuncio to Madagascar
27 Sep 197645.5AppointedApostolic Pro-Nuncio to Mauritius
30 Oct 197645.6Ordained BishopTitular Archbishop of Caesarea in Mauretania
8 Jan 198553.7AppointedApostolic Nuncio to Turkey
15 Nov 199463.6AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
3 Nov 199766.6AppointedPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
21 Feb 200169.9AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
21 Feb 200169.9Elevated to Cardinal
2 Apr 200574.0CeasedPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
21 Apr 200574.0ConfirmedPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
12 Apr 200877.0RetiredPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
21 Feb 201179.9AppointedCardinal-Priest of Sant’Eustachio

MicroData Summary for Sergio Sebastiani:
Cardinal Sergio Sebastiani (born ) President Emeritus of Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See

Please contact the Cardinal through the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 21 Feb 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013