Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alberto Castelli

Deceased

Vice President Emeritus of the Pontifical Council for the Laity

Titular Archbishop of Rhusium


Events

DateAgeEventTitle
19 Aug 1907BornSiziano
20 Sep 193023.1Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
28 Jan 195345.4AppointedAuxiliary Bishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
28 Jan 195345.4AppointedTitular Bishop of Ierichus
25 Mar 195345.6Ordained BishopTitular Bishop of Ierichus
195749.4ResignedAuxiliary Bishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
19 Jan 196153.4AppointedTitular Archbishop of Rhusium
196658.4AppointedVice President of the Pontifical Council for the Laity
197062.4ResignedVice President of the Pontifical Council for the Laity
7 Mar 197163.6DiedVice President Emeritus of the Pontifical Council for the Laity

MicroData Summary for Alberto Castelli:
Archbishop Alberto Castelli (born , died ) Vice President Emeritus of Laity

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013